اعتراض به ابهام‌آفرینی و تحریک افکارعمومی توسط وزارت کشور

عضو ارشد ستاد انتخاباتی محسن رضایی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری با اشاره به اینکه "تشکیل هیئت ویژه می تواند گامی مثبت و سازنده باشد" گفت: پاسخگویی به شکایات انتخاباتی طبق ماده 78 قانون انتخابات فقط بر عهده شورای نگهبان است و ورود وزارت کشور در این زمینه وجاهت قانونی ندارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی دکتر محسن رضایی به نقل از خبرگزاری مهر، رضا طلائی نیک معاون امور استانهای ستاد انتخاباتی محسن رضایی، با بیان این مطلب اظهارداشت : کمک به احیاء اعتماد مردم و رفع ابهامات انتخاباتی از ضرورتهای ملی در این مقطع است که تصمیم سازنده شورای نگهبان می تواند در این جهت کارساز باشد و اعتماد عمومی را تحکیم بخشد.

وی افزود: آقای محسن رضایی به طور رسمی و به شرط همراهی سایر نامزدها با هیئت تعیین شده از سوی شورای نگهبان، همراهی خواهد کرد.

طلائی نیک همچنین گفت: موافقت رهبر معظم انقلاب با تمدید مهلت رسیدگی از تدابیر ارزشمند و راهگشا برای نهایی شدن فرآیند بررسی انتخابات است که باید همگان با خویشتن داری و کمک به شورای نگهبان برای عبور از این مرحله قانونی انتخابات کمک کنند.

وی در عین حال در واکنش به اطلاعیه اخیر ستاد انتخابات کشور درباره نتایج بازشماری تعداد محدودی از صندوق های اخذ رای گفت: اطلاعیه و اظهارات اخیر رئیس ستاد انتخابات کشور با ماده 78 قانون انتخابات مغایر است چون طبق این ماده و سایر مواد قانونی رسیدگی و حتی اطلاع رسانی از نتایج شکایات فقط در صلاحیت شورای نگهبان می باشد.

طلایی نیک دراین زمینه اظهار داشت: شایسته است ستاد انتخابات کشور به جای رفتارهای غیر قانونی و ابهام آفرینی و تحریک مجدد افکارعمومی وهواداران نامزدها، به کاهش التهابات کمک کند و در وظایف و اختیارات سایر نهادهای قانونی دخالت نکند.

وی افزود: ای کاش ستاد انتخابات کشور ارزیابی، استقبال و قدردانی دلسوزان کشور و ازجمله هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و نیز سخنگوی شورای نگهبان از تصمیم دکتر رضایی در عدم پیگیری شکایات را درک می کرد و با توجه به مسئولیت قانونی وزارت کشور در مدیریت امنیت کشور به آرامش عمومی کمک می نمود.

طلایی نیک ادامه داد: تصمیم مدبرانه و فداکارانه دکتر رضایی در صرف نظر کردن از پیگیری شکایات با اهداف ارزشمندی فراتر از نتیجه انتخابات و بر مبنای اولویت شناسی ملی انجام گرفت. عدم پیگیری شکایات علل و دلایل گوناگون داشت که ریشه آن در ناهماهنگی رویکردهای طرفین گوناگون انتخابات از یک سو و حساسیتهای سرنوشت ساز جدید از سوی دیگر است و از جمله این دلایل می توان به عدم همراهی دو نامزد معترض دیگر برای پیگیری شکایتها از طریق شورای نگهبان وعدم همکاری ستاد انتخابات کشور درارائه به موقع مدارک و اطلاعات انتخابات ازیک سو و زمینه برخی سوء استفاده های احتمالی برای تشدید ابهامات و التهابات از سوی دیگر و نیز دغدغه های امنیتی و سیاسی بود.

معاون ستاد انتخابات رضایی گفت: صیانت از حماسه انتخابات 22 خرداد به قانون مداری، حلم و اقناع مردم از سوی همه طرفین بستگی دارد که در رهنمودهای فصل الخطاب رهبر انقلاب بیان شده است. رضایی با صرف نظر کردن از جنبه شخصی شکایات، مطالبات مردم و صیانت از حیثیت نظام را از مسیر قانون با درایت و متانت پیگیری خواهد کرد.

منبعک خبرگزاری مهر مورخ 1388/04/07
/ 1 نظر / 19 بازدید